Святитель Феодорит, архиепископ Рязанский и Муромский (1617)

Житие святителя Феодорита, архиепископа Рязанского и Муромского

Тропарь святителю Феодориту, архиепископу Рязанскому и Муромскому

глас 5
Наставниче смирения и благочестия, правило веры и добродетели, Церкве светильниче, святителю Феодорите, паству свою благочестно упасл еси и ко Христу привел еси, темже венцем славы от Господа украшен, молися прилежно Царю Славы, да спасет души наша.

Кондак святителю Феодориту, архиепископу Рязанскому и Муромскому

глас 5
Добрый кормчий быв кораблю Церкве Рязанская, молитвенниче о пастве своей неусыпный, храня дух веры в ней и благочестия, свтителя мощи святителя Василия пренесл еси и чудотворный образ Богоматери Феодотьевския в годину напастей ей указал еси яко источник исцелений и неоскуднаго утешения, попечение о земле Российстей творя, на царство Русское царя Михаила воззвал еси. Святителю отче Феодорите, поминай нас, достойно чтущих святую память твою, да спасет Господь души наша.