Духовное завещание Святителя Тихона Задонского

Слава Богу о всем!

Слава Богу, яко мене создал по образу Своему и по подобию!

Слава Богу, яко мене падшаго искупил!

Слава Богу, яко о мне недостойном промышлял!

Слава Богу, яко мене согрешившаго на покаяние призвал.

Слава Богу, яко мне подал слово Свое святое, яко светильник, сияющий в темном месте и тем мене на путь истинный наставлял!

Слава Богу, яко очи мои сердечныя просветил!

Слава Богу, яко подал мне в познание святое Имя Свое!

Слава Богу, яко банею крещения грехи мои омыл!

Слав Богу, яко показал мне путь к вечному блаженству! Путь же есть Иисус Христос, Сын Божий, который о Себе глаголет: Аз есмь путь и истина и живот!

Слава Богу, яко согрешающего мене не погубил, но по своей благости потерпел согрешения моя!

Слава Богу, яко показал мне прелесть и суету мира сего!

Слава Богу, яко помогал мне в многоразличных искушениях, бедах и напастях!

Слава Богу, яко при бедственных и смертных случаях мене сохранял!

Слава Богу, яко мене лежащаго возстановлял!

Слава Богу, яко мене печалующагося утешал!

Слава Богу, яко мене заблуждающаго обращал!

Слава Богу, яко мене отечески наказывал!

Слава Богу, яко мне объявил страшный Свой суд, да того боюся и каюся за грехи мои!

Слава Богу, яко объявил мне вечную муку и вечное блаженство, да тоя убегну, а сего поищу!

Слава Богу, яко мне недостойному подавал пищу, которою мое немощное тело укреплялось; подавал одежду, которою нагое мое тело покрывалось; подавал дом, в котором я упокоевался!

Слава Богу и о прочих Его благах, которыя мне к содержанию и утешению моему подавал! Столько я от Него получил благодеяний, сколько дыхал!

Слава Богу о всем!

Ныне я к вам, братия моя, слово мое обращаю.
Не могу я с вами, якоже прежде, устами и гласом беседовать, яко бездыханен и безгласен; но беседую малым сим письмецом:

1) Храмина тела моего разрушилась и яко земля земле предается по слову Господню: “Земля еси ли в землю пойдеши”, но со св. Церковью чаю воскресения мертвых и жизни будущаго века. Надежда моя сидит одесную Бога. Иисус Христос Господь мой и Бог мой! Он воскресение и живот мой; Он мне глаголет: Аз есмь воскресение и живот, веруяй в Мя, аще и умрет, оживет. Он мене спящаго всесильным Своим гласом возбудит!

2) Отошел я от вас в путь всея земли и отлучился и уже друг друга не видим, якоже прежде. Но увидимся паки тамо, где соберутся вси языци, от начала мира до конца пожившии. О! Сподоби Господи и нам видеться, где Бог видится Лицем к лицу и тем видящих оживляет. утешает, радость творит, увеселяет и вечно блаженными делает! Тамо люди яко солнце сияют; тамо истинная жизнь; тамо истинная честь и слава, тамо истинная радость и веселие; тамо истинное блаженство и все вечное и безконечное! Буди Господи милость Твоя на нас, якоже уповахом на Тя!

3) Благодетелям моим, которые мене при нужде и немощи моей не оставляли, но по своей любви и милости благими своими снабдевали, много благодарствую. Да воздаст им Господь в день , в котором всем по делам их воздастся!

4) Всем, которые мене как нибудь обидели, простил я и прощаю, да простит им Господь Бог Своею благодатию! Прошу и мене простить, ежели кого чем обидел, яко человек. “Оставите и оставится вам” глаголет Господь.

5) Пожитков как у мене не было, так и не осталось по мне. Прошу убо с тех, которые при мне жили и служили мне, не взыскивать. Простите возлюбленнии и Тихона поминайте.

Вам доброжелатель Тихон, недостойный епископ.