Молитвословия

Собору Липецких святых

Икона "Святые Липецкой земли". Иконописная студия "Херувим" епархиального духовного центра "Возрождение" при Евдокиевском храме г. Липецка. Руководитель Ирина Кривонос.

Собору Липецких святых

Тропарь, глас 4

Днесь радуется светло Липецкая земля, прославляюще святыя своя, верно Господеви послужившия и Церковь Русскую украсившия: О предивнии сродницы наши, святителие, преподобнии, новомученицы и исповедницы, в подвизех и страданиих Богу угодивши, и образ благочестия в житии нам показавшии, Отечество наше соблюдите в мире и благоденствии, и на пути земнаго странствия нашего теплии заступницы и споспешницы будите, посреди искушений же и бед к вечному Отечеству нас приводящии.

Кондак, глас 3

Ныне являет Церковь Русская Собор святых земли Липецкия, престолу Пресвятыя Троицы предстоящих, и о спасении нашем присно ходатайствующих, имже и мы благодарственная пения приносим и согласно вопием: радуйтеся, предивнии чудотворцы, и тепли о нас пред Богом молитвенницы.

Молитва Собору святых, в земли Липецтей просиявших

О преславный Соборе святых, в земли Липецтей и Елецтей просиявших! О святии сродницы наши, иже от лет древних даже до днесь семя слова Божия в земли нашей трудолюбно возделали есте! Не от гробов ваших ныне вас призываем, не от пустынь казахстанских и беломорских, не от иных предел, идеже течение земное скончасте, но от Горняго Иерусалима, идеже купно днесь торжествуете, и Троице Святей предстояще, от нас духом не отлучаетеся. Вемы бо, вемы, яко любы ваша николиже престанет. Сего ради дерзающе молим: будите нам наставницы ко спасению, испросите у Всещедраго Бога нашего всяк дар, коемуждо благопотребен. Наипаче же дар смирения и любве, да тем Христови присвоимся, и друг другу служаще, братолюбием соединимся, и сродства вашего святаго не лишимся в сем веце и в будущем, воспевающе Отца, Сына и Духа Святаго. Аминь.

Священномученику Уару, первому епископу Липецкому

Тропарь, глас 4

Иже во святых мученик Твоих, служитель Алтаря Господня верный, даже до крови за Христа подвизался еси, молитвенниче наш усердный. Сего ради Престолу Царя Славы предстоиши, но и нас не забывай, творящих память твою, священномучениче Уаре.

Кондак, глас 3

Пастыреначальнику Христу подражая, за врученное ти стадо душу свою положил еси, Уаре, архипастырю и мучениче, молитвами твоими паству твою соблюди невредиму от всех навет вражиих, да зовем ти: Радуйся, священномучениче Уаре, архипастырю наш пречудный и покровителю края Липецкаго.

Молитва

О, священная главо, архипастырю предобрый словеснаго стада своего, Новомучениче Христов Уаре, теплый и неусыпный о нас заступниче в скорбех и бедах и во всяких нуждах! Услыши нас грешных и недостойных, молящихся тебе, испроси нам веры православныя утверждение, на всеблагое Божие промышление надежды укрепление, любви к Богу и ближним нашим умножение, мудрости небесныя снискание. Да пребудет щедрое благословение Царя Славы, Господа нашего Иисуса Христа, над страною нашею и градом Липецком, да избавимся от труса, огня, междоусобныя брани, глада и мора и иныя пагубы; но да будет в нас, ходатайством твоим, святе, мир, братолюбие друг ко другу сердечное, благочестие и послушание, душевных и телесных сил крепость и здравие, радость и тишина духовная. Да тако в веце сем скоропреходящем поживше, с тобою, Святителю наш милостивый, на вечных пажитех Христовых со Всеми Святыми обрящемся, в чертозех Бога нашего, во Святей Троице от небесных и земных воспеваема и поклоняема во веки веков. Аминь.

СКАЧАТЬ КАНОН И АКАФИСТ СВЯЩЕННОМУЧЕНИКУ УАРУ, ЕПИСКОПУ ЛИПЕЦКОМУ

Фрагмент росписи алтаря

Христо-Рождественского кафедрального собора г. Липецка

Самые лучшие адвокаты Липецка ведут уголовные и гражданские дела в судах города.Самые лучшие свадебные фотографы Липецка на свадьбу снимают фото и видео.Цена на водяной теплый пол в Липецке монтаж.Православный Никольский храм в поселка Добринка Липецкой области.Оформление шенгенской визы в визовом центре в Липецке заграницу в Европу.Предлагаем бурение скважин на воду в Липецке до 100 метров.Предлагаем фирмам бухгалтерские услуги в Липецке для налоговой.Рекомендуем купить газосиликатные блоки Хебель в Липецке по ценам заводов НЛМК.