Опубликовано 24.02.2018 23:43

Вечером 24 февраля 2018 года, в канун праздника Торжества Православия, Преосвященнейший епископ Усманский Евфимий в сослужении духовенства обители совершил всенощное бдение во Владимирском соборе Задонского Рождество-Богородицкого мужского монастыря.

Торжество Православия празднуется в первую Неделю (воскресенье) Великого поста в память окончательной победы над ересью иконоборчества, которая наступила в середине IX века.

За всенощным бдением Церковь радостно воспевает: «Ныне благочестия светлость всем распростреся, разгоняющи лесть нечестия яко облак, просвещающи же сердца благочестивых: приидите вси припадем, благочестивомудренно честным иконам Христовым покланяющеся православнии.

Священнообразными иконами ныне украшается, яко невеста украшена Христова Церковь, и всех созывает духовно праздновати: снидемся во единомыслии и вере, радостно величающе Господа.

Мире весь веселися: се бо Господь низложи с высоты нечестия державу неизреченным промышлением. И смиреннии вознесохомся днесь к вере православия, благочестивою царицею наставляеми.

К первообразному носится, глаголет Василий, честь иконы: сего ради в любви почитаем иконы Спаса Христа, и святых всех: да сих собравше, никогдаже ныне злочестием отведемся» (Подобен: Небесных чинов).

Администрация сайта