Отче наш Сергие, моли Христа Бога, да спасет души наша

Опубликовано 08.10.2018 15:24

8 октября 2018 года, в день преставление преподобного Сергия, игумена Радонежского, всея России чудотворца, секретарь Липецкого Епархиального управления Преосвященнейший епископ Усманский Евфимий совершил Божественную литургию в храме во имя преподобного Сергия Радонежского села Липовка Задонского района.

Викарию Липецкой епархии сослужили благочинный Задонского церковного округа иерей Вадим Голев, настоятель прихода иеромонах Аристарх (Мельников) и духовенство благочиния.

За Литургией читались тексты Священного Писания, положенные по Уставу Церкви в праздники святых преподобных (Гал 5:22 – 6:2. Лк 6:17-23).

На сугубой ектении были вознесены прошения о сохранении единства Православия:

– Еще молимся Господу и Спасителю нашему о еже сохранити в единении и правоверии Церковь Православную во всем мире пребывающую и даровати ей мир и безмятежие, любовь и согласие, рцем вси, Господи, услыши и помилуй.

– Еще молимся о еже благосердием и милостию призрети на Святую Церковь Православную и сохранити ю от разделений и расколов, от вражды и нестроений, да не умалится и не поколеблется единство ея, но да славится в ней Трисвятое имя Твое, рцем вси, Господи, услыши и помилуй.

После сугубой ектении Преосвященнейший Владыка вознес молитву о мире на земле украинской.

По случаю престольного праздника епископ Евфимий возглавил совершение торжественного молебна с крестным ходом вокруг храма.

В архипастырском слове Владыка подчеркнул высоту духовного подвига игумена земли русской, завещавшего не только словами, но и примером своей жизни иметь страх Божий, чистоту душевную и любовь нелицемерную.

Тропарь преподобного Сергия

глас 8

От юности восприял еси Христа в души твоей, преподобне,/ и паче всего вожделел еси мирскаго мятежа уклонитися:/ мужески в пустыню вселился еси/ и чада послушания в ней, плоды смирения, возрастил еси./ Тем, быв Троице вселение,/ чудесы твоими всех просветил еси, приходящих к тебе верою,/ и исцеления всем подая обильно.// Отче наш Сергие, моли Христа Бога, да спасет души наша.

Тропарь преподобного Сергия

глас 4

Иже добродетелей подвижник,/ яко истинный воин Христа Бога,/ на страсти вельми подвизался еси в жизни временней,/ в пениих, бдениих же и пощениих образ быв твоим учеником,/ темже и вселися в тя Пресвятый Дух,/ Егоже действием светло украшен еси;/ но, яко имея дерзновение ко Святей Троице,/ поминай стадо, еже собрал еси, мудрe,/ и не забуди, якоже обещался еси,/ посещая чад твоих,// Сергие, преподобне отче наш.

Администрация сайта